Якщо дані про нерухомість у держреєстрі відсутні, чи потрібно її туди внести?

14.04.2016

У попередні роки права на нерухомість реєструвала БТІ, а її правонаступником став Укрдержреєстр. Про це нагадує портал BizNews. Через те, що закон не передбачив автоматичне перенесення всіх даних з попередніх реєстрів до нового, в ньому відсутня інформація про «старі» операції з нерухомістю. Отож, власникам майна вкрай важливо перевірити дані, що містяться в Держреєстрі прав, а в разі їх відсутності – перенести до нього інформацію з попередніх реєстрів. У жовтні 2015 року Державний реєстр прав на нерухомість став відкритим для усіх бажаючих, а це нерідко сприяє аферистам.

Варто запам’ятати, що старі свідоцтва для підтвердження права власності на нерухомість лишаються сповна правомочними. За відсутності даних про вашу власності в Державному реєстрі вони повністю його підтверджують. Тому не слід їх давати незнайомим людям. Незважаючи на свою прогресивність, ідея внесення нерухомості до реєстру не є досконалою. Зокрема, до електронної бази внесені лише приблизно 6-8% усієї приватної нерухомості, що знижує її ефективність. Це операції з нерухомістю, в частині змін прав власності, починаючи тільки з 2013 року. А от угоди, укладені раніше, в базі відсутні, тому власники нерухомості можуть вносити їх за власним бажанням.

Реєстр є електронною базою, доступ до якої отримують усі користувачі мережі Інтернет, зареєструвавшись на спеціальному порталі «Кабінет електронних сервісів». Виконавши авторизацію, яка передбачає внесення паспортних даних та ідентифікаційного коду, можна подивитись, яким майном володіє та чи інша фізична особа. Пошук здійснюють за персональними даними людини або адресою нерухомості. Суб’єкт пошуку має можливість дізнатись, хто і коли цікавився інформацією стосовно його майна.

Внесення нерухомості до Держреєстру зменшує ймовірність махінацій з нею. Скориставшись відсутністю інформації в реєстрі, шахраї можуть внести до нього «липові» дані про власника на підставі фіктивних правовстановлюючих документів. Ці документи полегшують звернення до нотаріуса для вчинення правочину з чужим майном. Він перевіряє дані в реєстрі, і, нічого не підозрюючи, реєструє угоду. Згодом аферисти можуть декілька разів перепродувати нерухомість, аби «замести» сліди. Ситуація ускладнюється також тим, що з 1 січня 2016 року в Україні ввели екстериторіальний принцип при укладенні угод з нерухомістю. Тобто оформити угоду можна на усій території України, а не лише в населеному пункті, де проживаєш.

Аби не потрапити до рук шахраїв, варто якомога швидше внести свою нерухомість до Державного реєстру. Для звернення до нотаріуса або в Центр адміністративних послуг за місцем проживання знадобляться документи на право власності.

Безкоштовна юридична консультація з майнових питань