Як молоді отримати житло

12.04.2016

Середня вартість оренди 1-кімнатної квартири в Києві становить 5-6 тис. грн, інформує сайт Domik.ua. Водночас, за даними експертів, середньомісячна зарплата у столиці складає 7126 грн. За таких умов молодій сім'ї або неодруженій людині доведеться збирати кошти на власне житло вічно. Навіщо віддавати гроші за оренду, якщо таку суму щомісяця можна вкладати у власні квадратні метри? Держава володіє дієвими механізмами підтримки молодіжного житлового будівництва (так звані програми доступного житла та іпотечного кредитування у гривнях). На жаль, реалізуються вони не сповна, враховуючи дефіцит бюджетних коштів. У 2013 році державою надано пільгову кредитну допомогу 3393 сім'ям – це 116% до показників 2012 року. У 2014-му таку можливість отримали 577 сімей (17% до показників 2013 року), 2015 року - 248. Наразі у Держфонді сприяння молодіжному житловому будівництву зареєстровано 11500 молодих сімей, які претендують на отримання пільгового кредиту. Це 30% від загального обсягу осіб, що стоять на квартирному обліку.

У різні часи розвинені держави виходили з глибоких економічних криз саме завдяки розвитку житлового будівництва. Обмежені ресурси були зосереджені на напрямах, котрі максимально завантажували потужності, вирішували проблему безробіття та підвищували зростання прибутків громадян. Перш за все, це розвиток інфраструктури, включно з житловим будівництвом. Це галузь, яка на різних етапах залучає до досягнення своєї мети не лише суміжні галузі, а й решту не менш потужних економічних сфер країни. Розвиток будівельної сфери впливає на зростання економіки держави та розв'язання безлічі соціальних проблем. Аналіз тенденцій у будівельній галузі за 2013-2015 роки (зокрема, обсяги введення в експлуатацію житла та зайнятості населення в галузі), демонструє стрімке падіння показників. Наслідком цього є зростання витрат держави на соцвиплати з безробіття. Економічна доцільність у подальшій реалізації в Україні державних житлових програм, особливо пільгового кредитування молоді та доступного житла, що реалізується за механізмом "70 на 30", украй важлива. Відновлення таких програм стане антикризовим заходом, оскільки пожвавлення будівництва сприятиме підйому металургії, збільшенню виробництва будматеріалів, транспорту, зростанню цементної галузі. Щоби житлове будівництво розвивалося, впливало на розвиток економіки, необхідно створити можливості для населення стати активними споживачами продукції галузі - купувати помешкання за доступними цінами.

Нині вартість житла не доступна більшості громадян. Яким чином його можливо здешевити? Слід зменшити податковий тиск на забудовників і переглянути застарілі державні будівельні норми. Це допоможе здешевити квартири і затвердити сучасні норми з енергозбереження. Також варто  модернізувати державні житлові програми завдяки збільшенню обсягів їх реалізації коштом бюджетів усіх рівнів. А ще - залучати альтернативні джерела фінансування програм - кошти закордонних інвесторів. Одним із вагомих кроків є збільшення об’ємів цільового рефінансування у банківському секторі для розвитку доступних іпотечних кредитів. Держфонд сприяння молодіжному житловому будівництву планує підвищити ефективність житлових програм. Уже анонсоване проведення в Україні низки публічних заходів, що мають дати поштовх суттєвим перетворенням чинних державних житлових програм і самого фонду. У тісній взаємодії з громадськими організаціями, профільними державними органами, будівельниками, аналітичними установами будуть розроблені основні напрямки нової стратегії розвитку житлових програм як основної складової державної житлової політики. Ці напрацювання стануть основою модернізації й самого фонду.

Необхідно переглянути застарілі норми, які є причиною проблем з реалізацією житлових програм. Наприклад, це вимога обов'язкового перебування на квартирній черзі. Дані про те, чи володіє громадянин житлом, можна отримати з держреєстру. Перегляд цієї норми дозволить скористатися державними житловими програмами молоді-переселенцям з території проведення АТО. Для учасників програми пільгового кредитування квартирну чергу взагалі слід відмінити. У співпраці з забудовниками Держфонд подав до ВР законопроект «Про внесення змін до ст. 4 Закону «Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва». Йдеться про усунення перешкод для реалізації державної житлової програми «70% на 30%». Є пропозиція крім загального розміру державної підтримки - 30% від вартості житла, яке купують, - змінити її розмір залежно від категорії населення. Для учасників АТО та їхніх родин слід відшкодовувати з держбюджету 50% від вартості житла, для інших категорій (черговиків) - 30%. Парламентарям варто було б переглянути відсоткову ставку за користування пільговими кредитами на придбання житла, які надає  виконавець державної цільової програми будівництва (придбання) доступного житла - Держмолодьжитло - із 3% до 10% заради зменшення інфляційних навантажень на бюджет країни. Будівельна галузь нині у кризовому стані, потужності будівельних компаній завантажені на 20-50%. Надавши підтримку основній бюджетоутворюючій галузі, держава зробить значний крок до покращення соціальних настроїв молодих людей, а це третина економічної активності населення країни.

Безкоштовна юридична консультація з майнових питань