Відкритий доступ до Держреєстру нерухомості загрожує майну українців

07.04.2016

В українській столиці «чорні» нотаріуси позбавляють житла законних власників, попереджає сайт domik.ua. Юристи упевнені, що до цього призвів вільний доступ до Держреєстру нерухомості. Вони у жодному разі не радять давати незнайомцям навіть копії власних документів. Почастішали випадки незаконних дій нотаріусів. Рівень шахрайства зріс відтоді, як дозволили користуватись єдиним держреєстром і вносити дані. Аферисти здатні на усе, аби заволодіти чужою власністю.

Один із прикладів: молодий чоловік попрохав свою дівчину, з якою разом мешкав, отримати в ЖЕКу форму №3 - довідку про склад сім’ї. Зробивши ксерокопію документа, шахрай заклеїв графу, де були вказані власники (його дівчина зі своєю матір’ю), та відсканував печатку. Після цих махінацій він звернувся до свого нотаріуса, який оформив договір про заставу майна для отримання кредиту. Згодом друг співмешканця дівчини теж скористався сфальшованою довідкою. За обома фактами шахрайства відкриті карні провадження.

Національна поліція підтверджує, що більшість таких випадків трапляється з мешканцями дорогих районів Києва — Печерського, Подольського, Шевченківського. Зловмисники дізнаються з Держреєстру, хто проживає у квартирах. Збирають про них інформацію. Їх клієнтами переважно є самотні пенсіонери, інваліди чи недієздатні люди. Найскладніша ситуація з договорами дарування. Замість договору про пожиттєве утримання нечесні нотаріуси оформлюють документ, згідно якому квартира негайно переходить до інших власників. Непоодинокі випадки, коли до пенсіонерів приходять «комунальники», які ніби-то допомагають оформити субсидії. Людина дає їм довіреність, а нотаріуси виписують її не лише на оформлення документів, а й на продаж квартири.

Правозахисник Едуард Багіров називає доступ до Державного реєстру прогресивним рішенням. Однак, з іншого боку, він полегшив роботу «чорних» нотаріусів, які мають усі дані для купівлі-продажу житла без відома його власників. Від такого шахрайства страждають найчастіше літні люди, не маючи сил та можливостей доводити свої права в суді, який інколи розглядає справи пять–шість років. Тим часом їх можуть виселити з помешкання через суд або за допомогою колекторських компаній, котрі приходять до людей і викидають з помешкання разом з речами. Незважаючи на те, що трапляється це дуже часто, до законодавства не вносять змін, аби нотаріуси в майбутньому не мали можливість оформлювати такі незаконні купівлі-продажі. Ніхто з аферистів досі не був покараний.  

Безкоштовна юридична консультація з майнових питань