Суд не підтвердив право власності на набуте за угодою продажу майнових прав житло

12.04.2016

Згідно договору купівлі-продажу майнових прав, громадянин отримує право купити не саме право власності на майнову нерухомість, а право на придбання права власності. Пише про це сайт domik.ua. Верховним Судом 16.03.2016 розглянуто справу № 6-290цс16 за позовом:

  • про визнання права на майнові права на квартиру - об’єкт інвестування, за умовами угоди купівлі-продажу цих прав;
  • про визнання нечинними договорів іпотеки, що були укладені забудовником і банком, у частині передачі майнових прав в іпотеку на згадане житло;
  • про скасування заборони відчуження помешкання та усунення запису про обтяження майнових прав на нього іпотекою в Держреєстрі іпотек.

У ході розгляду було сформовано правове рішення. Відповідно до Закону «Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва», майнові права на незавершений об'єкт будівництва визнані предметом іпотеки. Цим Законом внесено зміни до Закону «Про іпотеку». У розглянутій справі суперечливі іпотечні договори майнових прав на помешкання, що недобудували, були укладені 1, 2 та 16 липня 2008 року. Отож, це є порушенням норм Закону «Про іпотеку» (у редакції, котра діяла на час укладання договорів) і відповідний пункт цих угод слід визнати нечинним.

Згідно ст. 392 ЦК, позов про визнання права власності можна пред’явити, якщо:

  • громадянин - власник майна, чиє право оскаржує або не визнає інша особа;
  • громадянин загубив документ, який підтверджує право власності.

У справі, яку розглядають на предмет договору купівлі-продажу майнових прав, позивач одержав виключно право на купівлю права власності, однак не саме право власності на майно. Відповідно, згідно зі ст. 331, 392 ЦК, підстав для визнання за ним прав на майнові права на об’єкт інвестування, немає.

Безкоштовна юридична консультація з майнових питань