Правова позиція ВСУ відносно спільної частки власності

09.03.2016

Верховний Суд України розглянув справу за позовом громадянки, яка претендує на 3-кімнатну квартиру померлої матері. Цей випадок описаний на сайті "Консультаційно-правового центру  "ДС ГРУП”. Жінка прагне встановити порядок користування житлом спільно з двома сестрами, які висунули зустрічний позов про визнання права власності.

Відповідно до статті 358 ЦК України, громадяни володіють правом спільної часткової власності за згодою сторін. Отож, мають право на частину спільного майна згідно з власною часткою. У випадку відмови її надання потерпілий може вимагати від решти співвласників матеріальну компенсацію. Якщо  виникне конфліктна ситуація, то втрутиться суд задля встановлення порядку використання спільного майна.

Визнання за кожним співвласником права на певну частину майна практично означає припинення права спільної власності. Слід розмежувати порядок розподілу спільної власності, аби припинити такий режим, і встановити спосіб використання спільного майна. Оскільки спірні правовідносини не стосуються поділу майна для припинення права спільної часткової власності та зберігається такий правовий режим, то суд виділяє сторонам суперечки частки, рівноцінні їхнім часткам у праві спільної власності.

Безкоштовна юридична консультація з майнових питань