Нові додаткові ризики як наслідок спрощення реєстрації речових прав

15.03.2016

1. Спрощення територіального доступу (екстериторіальність). Із 1 січня 2016 року держреєстрація речових прав проводиться незалежно від місцезнаходження нерухомої власності в межах АР Крим, областей, міст Києва та Севастополя, крім держреєстрації речових прав, яка проводиться нотаріусами незалежно від місцезнаходження майна. Це стосується і реєстрації обтяжень, пише сайт Domik.ua. Усе це зручно для громадян, але підвищує ризик виникнення рейдерських і шахрайських схем з майном, тягне за собою додаткові ризики можливих махінацій.

2. Передача нотаріусам повноважень із першої реєстрації прав на збудоване майно. В Україні немає єдиного Реєстру (Кадастру) об’єктів нерухомості, відмінних від землі. Якщо земельні наділи спершу реєструються як об’єкти в Державному земельному кадастрі, а потім можна зареєструвати право власності на таку ділянку в Реєстрі прав, то нова багатоповерхівка і права на квартири в ній реєструються в одному реєстрі й одночасно. Ніхто не контролює появу фейкових будинків, дублювання або розщеплення адрес тощо.

3. Відміна спеціальних бланків. Право власності на нерухомість, відомості про яку внесені до Держреєстру речових прав на нерухоме майно, нині підтверджується не документом, а записом в реєстрі. Нагадаємо, що угоди нотаріус засвідчує не лише на підставі запису про право власності на нерухомість, а й встановивши особу того, хто звернувся та його повноваження на розпорядження нерухомим майном. Поєднання відміни спецбланків з існуючим правом заявників подавати завірені копії документів, які є підставою для виникнення прав, а також із скороченням термінів реєстрації, коли нотаріус не має права відмовити у прийомі документів, але може просто не встигнути отримати відповідь у випадку виникнення сумнівів, є сприятливим ґрунтом для потенційних афер.

Аби зменшити ризик шахрайства, слід періодично перевіряти інформацію про свої речові права у Реєстрі нерухомості. Відомості також надають усі нотаріуси, державні реєстратори та офіційний веб-сайт Міністерства юстиції України (https://kap.minjust.gov.ua/services/registry).

Безкоштовна юридична консультація з майнових питань