Кого захищають попередні договори купівлі-продажу?

20.03.2016

При купівлі житла на вторинному ринку та передачі завдатку його господареві, брокери зазвичай радять оформлювати попередній договір купівлі-продажу. Про це пише портал Galfinance. Такий договір, за словами юриста агентства нерухомості "Альянс-Брок" Володимира Столітнього, слід укладати в нотаріальній формі, бо до нього застосовують вимоги, як і до основного договору. Між тим, факт укладання попереднього договору не захищає покупця від неправомірних дій продавця. Якби нотаріус вносив дані про укладання такого договору до Реєстру заборон, і ця заборона діяла до підписання сторонами основного договору (купівлі-продажу) або розірвання попереднього договору з виконанням усіх його умов (у тому числі повернення продавцем завдатку, якщо він порушив умови договору), або відмови покупця від укладання основного договору (після цього суму завдатку йому не повертають).

Ще одним практичним аспектом цієї процедури є те, що нотаріуси не застосовують до попередніх договорів норми статей 570 і 571 ГК України. Стаття 570 визначає поняття завдатку, стаття 571 - визначає правові наслідки порушення зобов'язання, гарантованого завдатком. Зазвичай, у таких договорах фігурують різні «забезпечуючі платежі», «гарантійні суми» тощо, не передбачені ГК. Отже, попередній договір, укладений у нотаріуса - не панацея від протизаконних дій продавця. Ніщо не заважає йому напідписувати попередніх договорів на суму, рівноцінну вартості його нерухомості, та сховатися. За статистикою, таких випадків багато.

Безкоштовна юридична консультація з майнових питань