Чи можна позбутися свого майна через нову систему реєстрації прав

11.04.2016

У 2016 році значно розширилось коло суб’єктів, які можуть зареєструвати речові права на нерухомість кожного з нас. Отож, якщо здатні оформити виникнення права, то можуть зареєструвати також внесення змін до нього і припинення. Як наголошують журналісти сайту Domik.ua, до цього кола суб’єктів входять і нотаріуси, і держреєстратори, які нещодавно перейшли під керування органів місцевого самоуправління, і навіть спецсуб’єкт – юридична особа, створювана місцевими радами. Окрім того, запроваджено принцип «екстериторіальності»: право можна зареєструвати не лише у власному населеному пункті. Загалом, ці нововведення є позитивними. Однак, у будь якому разі, вони посприяють втраті державного контролю. На фоні зниження загального рівня компетентності осіб, які отримують повний доступ до реєстру прав, це може призвести до певних ризиків. Вони загрожують тим, чиї права на майно досі не внесені до державного реєстру (старі приватизаційні документи і т.д.).

Не варто панікувати і терміново вносити своє право за «старими документами» до держреєстру. Просто слід дещо запам’ятати. Володіння об’єктами нерухомості – це «книжне» володіння. Тобто, нерухомим майном можливо володіти не шляхом покладання до кишені, або іншим способом, а шляхом внесення до реєстру речових прав запису про право на нерухомість. За цим записом не завжди насправді стоїть право. Якщо запис без вас «переписали» на іншу людину, ви можете вимагати відновлення порушеного права власності у судовому порядку. Але навіть якщо вам пощастить його довести і ваші документи видані згідно діючому на той момент законодавству, є один цікавий нюанс. Позовна давність за віндикаційним позовом (про повернення власником втраченого майна) загальна - 3 роки (ст. 257 Цивільного кодексу). Оскільки реєстратори нині переважно відкриті, особа має можливість дізнаватися про стабільність  свого права та володіння, і про те, що воно записане на нього. Таким чином, зміна запису в публічному реєстрі - відкритий факт. Якщо власник  3 роки «ловив гав», суддя може відмовити у позові з причини пропуску строку позовної давності, якщо відповідач заявить про це. Господар був необачним, хоча мав змогу довідуватись про наявність свого стабільного та непорушного права.

Насправді, маємо парадоксальну ситуацію: власник лишається зі своїм правом власності, але без майна, власник лишається зі своїм незаконним володінням, але без кореспондуючого йому права. Гіпотетично, власник із часом може претендувати на отримання права власності за давністю володіння за ст. 344 Цивільного кодексу (ключовим буде питання сумлінності володіння; якщо запис внесений шахраями – сумлінності не повинно бути). Однак якщо йому відмовлять, ситуація по цій нерухомості  заморозиться на століття.

Безкоштовна юридична консультація з майнових питань